STRAJK NAUCZYCIELI

2019-04-04

Szanowni Państwo,

w związku z sytuacją panującą w oświacie od kilku tygodni i brakiem, na dzień dzisiejszy, porozumienia pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej z przedstawicielami oświatowych  związków zawodowych, nadszedł moment, aby podzielić się z Państwem informacjami oraz przemyśleniami w sprawie ewentualnej akcji strajkowej w szkole.

Zgodnie z przepisami prawa, każdy pracownik ma prawo podjąć decyzję o przystąpieniu bądź nie do strajku. Wyrazem woli pracowników w naszej szkole, wykazanej podczas referendum, jest zamiar udziału w proteście od 8 kwietnia 2019 roku.

Jak Państwu wiadomo, w tym czasie zaplanowano egzaminy dla uczniów klas ósmych w terminie 15-17.04. Aby mogły się odbyć, konieczne jest powołanie zespołów nadzorujących egzaminy, składających się z nauczycieli szkoły macierzystej i partnerskiej.

W świetle zaistniałej sytuacji zostałam zmuszona do weryfikacji powołań nauczycieli do zespołów i ustalenie, kto podtrzymuje wolę nadzorowania egzaminów. Niewykluczone, że zwrócę się do Państwa o pomoc w tej kwestii.

Obawy budzi również organizacja zajęć opiekuńczych od 8.04., gdyż wszelkie próby podjęcia tych zajęć są obciążone ogromną niepewnością, czy będę miała wystarczającą liczbę nauczycieli do opieki, gdyż mogę zostać sama.

W związku z powyższym, proszę o rozważenie pozostawienia dzieci w domu, zapewnienia opieki i zorganizowania im czasu wolnego. Z informacji pozyskanych z Urzędu Dzielnicy Ursynów bezpłatnie do dyspozycji dzieci wraz z opiekunami będą na terenie Ursynowa: Multikino, DOK, Ursynoteka, obiekty sportowe.

Pragnę nadmienić, że w takiej sytuacji, w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika opieki osobistej nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i brakiem możliwości zapewnienia opieki przez inną osobę, przede wszystkim przez członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie, daje możliwość ubiegania się o zasiłek opiekuńczy ( wniosek do ZUS druk Z-15A, oświadczenie ZAS-36).

Szanowni Państwo,

świadoma złożoności problemu i odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci, dołożę starań, aby w możliwie najmniej dotkliwy dla uczniów i Państwa sposób, podejść do tematu i złagodzić skutki protestu, mimo faktu, że dyrektor nie ma żadnego wpływu na decyzje pracowników.

Na bieżąco będę przekazywać Państwu nowe informacje na temat akcji strajkowej w SP330 za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus.

Joanna Skopińska